Praca wirtualnej asystentki – czy warto?

Zastanawiasz się, czy bycie wirtualną asystentką się opłaca? Dla kogo jest ta praca i jakie kompetencje są w niej niezbędne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule. 

O wirtualnych asystentkach jest coraz głośniej i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała się zmienić. Ba! Pomocy przy pracy potrzebują blogerzy, osoby prowadzące biznes online, a także prezesi, czy pracownicy firm. Do zadań wirtualnej asystentki należy umawianie spotkań, prowadzenie profili w social media, ustawianie newsletterów, odpowiadanie na e-maile i wiele innych mniejszych bądź większych obowiązków. Oczywiście to, czym konkretnie dana asystentka będzie się zajmowała jest ściśle uzależnione od osoby, z którą współpracuje i jej branży. Inaczej wygląda praca z twórcą kursów online, a zupełnie inaczej z prezesem dużej firmy. 

Świetnie zorganizowana 

Organizacja to klucz do sukcesu wirtualnej asystentki. Nie oszukujmy się, gdy chcesz pracować zdalnie, to prędzej czy później musisz nauczyć się planowania i zarządzania sobą w czasie. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć się różnorodnych projektów, więcej zarobić, jak i mieć chwilę dla siebie. Na początku nie jest to łatwe, ale uwierz mi – tutaj wszelkie wysiłki po prostu się opłacają. Praca wirtualnej asystentki wymaga szczególnego planowania, bo musisz pamiętać o różnorodnych zadaniach i ostatecznym terminie ich wykonania, a zauważ, że niektóre z nich podzielone są na kilka etapów. Zamiast stresować się i robić coś na ostatnią chwilę rozplanuj w czasie poszczególne działania, dzięki temu będziesz bardziej efektywna.

Proaktywna 

Bardzo modne słowo w ostatnich miesiącach! Wychodź z inicjatywą w swojej pracy, proponuj nowe rozwiązania i bądź na bieżąco. Jeśli dla swojego klienta zajmujesz się social media, czy tekstami – ucz się i nie spoczywaj na laurach. Sprawdzaj, jak mógłby zwiększyć efektywność swoich działań – nie bądź niemym pracownikiem, który tylko wykonuje swoje zadania. Nie bez powodu mówi się, że wirtualna asystentka jest prawą ręką swojego klienta. Tobie też powinno zależeć na jego biznesie i dalszym rozwoju. Pamiętaj o tym i uczcie się od siebie nawzajem. 

Lubiąca wyzwania 

Lubisz stabilizację i stresuje Cię szybka nauka nowych rzeczy? Zmień to albo poszukaj innej pracy. Działalność Twojego klienta będzie się rozwijała z miesiąca na miesiąc, dlatego z czasem pojawi się sytuacja, w której Twoje obowiązki mogą się nieco zmienić. Tutaj masz dwa wyjścia – możesz dostosować się do sytuacji, albo sobie odpuścić. Tylko po co odpuszczać? Zwiększaj swoje kompetencje i traktuj każde nowe zadanie, jako wyzwanie. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, możesz się pomylić, pytać – wszystko jest lepsze od rezygnacji i oczekiwaniem, że nic w Twojej pracy nie będzie się zmieniać. Będzie i to dużo – dlatego właśnie warto być wirtualną asystentką! 

Przydatne umiejętności 

Ta praca wymaga określonych umiejętności i kompetencji. Tak, jak wspominałam będą one różne w zależności od osoby, z którą współpracujesz. Myślę, jednak, że są takie kompetencje, które przydadzą się zawsze. 

WordPress

Nie musisz być specem od WordPressa, ale podstawowe umiejętności z pewnością Ci się przydadzą. Dodawanie i edycja artykułów na stronę to Twoja baza. Gdy już będziesz wiedziała, jak to zrobić – sięgnij po więcej. Optymalizacja tekstu pod SEO we wtyczce Yoast SEO, instalacja i konfiguracja wtyczek, umieszczenie pixela Facebooka na stronie i tak dalej. Dołącz do grupy Strona WWW to proste, gdzie znajdziesz porady dotyczące WordPressa. 

Marketing

Chociaż raz w tygodniu poświęć chwilę, by dowiedzieć się, co w trawie piszczy. Polecam podsumowania tygodnia od Sprawnego Marketingu oraz Niby-Prasówkę od Dagmary Pakulskiej. W social media ciągle coś się zmienia, pojawiają się nowe trendy i funkcje – tutaj nie ma zlituj – albo jesteś na bieżąco, albo gdzieś daleko w tyle. Nie bój się Facebooka i reklam na nim – w związku z malejącymi zasięgami organicznymi, jak najszybciej warto polubić się z Menadżerem Reklam. 

Copywriting

Nie musisz być mistrzem słowa jednak, jeśli tworzysz dla swojego klienta treści newslettera, czy posty na Facebooka, to ćwicz swój warsztat. Przeczytaj książkę Joanny Wryczy-Bekier “Webwriting. Profesjonalne pisanie dla Internetu” oraz najnowszą pozycję od Artura Jabłońskiego “Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)” . Powyższe książki dadzą Ci wiedzę i umiejętności, dzięki którym będziesz tworzyła lepsze i skuteczniejsze teksty. 

Grafiki

Zaprzyjaźnij się z Canvą! Dzięki niej wykonasz podstawowe grafiki do social media. Na początek to jak najbardziej wystarczy, aczkolwiek w przyszłości przyda Ci się znajomość Photoshopa albo innego programu graficznego. 

 

Praca wirtualnej asystentki

Interesuje Cię praca wirtualnej asystentki? Chciałabyś się dowiedzieć czegoś więcej o konkretnej umiejętności? Daj znać w komentarzu!