Książki o pisaniu, które po prostu musisz przeczytać!

Oto książki o pisaniu, które musisz poznać! Każda z tych książek jest zupełnie inna, ale wszystkie zdecydowanie warto przeczytać! Jeśli chcesz być copywriterem, lepiej pisać bloga albo wydać własną powieść, to tutaj znajdziesz idealne lektury dla siebie. W tworzeniu ważne jest nie tylko praktykowanie, a poszukiwanie inspiracji i drogowskazów od bardziej doświadczonych twórców. Co z nimi dalej zrobisz, to już Twoja sprawa. Nie da się ukryć, że najlepiej łamie się te reguły, które już się zna, prawda? 

 

Piękny styl 

To książka, która zachwyci Cię świetnymi przykładami, które często nie pochodzą z literatury. Steve Pinker omawia zasady pięknego stylu na nagłówkach z gazet, instrukcjach obsługi, czy nekrologach. Ciekawe? I to jak! Warto poświęcić trochę czasu, by dowiedzieć się, czym są rzeczowniki zombie, dlaczego dopada nas klątwa wiedzy bądź, jak wprowadzić czytelnika w temat, by nie wystąpiły łuki spójności? Piękny styl to nie książka, którą czyta się jednym tchem, ale nie o to tutaj chodzi. Pinker, który na co dzień zajmuje się lingwistyką i kognitywistyką porusza na tyle fascynujące zagadnienia, że warto nad niektórymi pochylić się trochę dłużej. 

“Piękny styl” w formie e-booka kupisz TUTAJ.

książki o pisaniu

Droga artysty 

Czy to tylko książka o pisaniu? Zdecydowanie nie! Na okładce opisywana jako „12-tygodniowy kurs odrywania i rozwijania własnej kreatywności” to swoisty podręcznik z ćwiczeniami dla każdej osoby, która zajmuje się branżą kreatywną. Na wstępie zaznaczę: tę książkę czyta się przyjemnie, jeśli weźmie się poprawkę na niektóre uduchowione określenia autorki. Dzięki krótkim rozdziałom i ćwiczeniom pozwala ona na szybkie zaznajomienie się z określonym problemem we własnej ścieżce twórczej i uporanie się z nim. Przydatne są także ćwiczenia, dzięki którym naprawdę każdy wyzwoli w sobie twórcę. Komu polecam tę książkę? Każdej osobie, dla której kreatywność jest kluczowa zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Drogę artysty w wersji papierowej kupisz TUTAJ, a e-booka TUTAJ.

Jak zostać pisarzem?

Czyli podręcznik, jak napisać książkę, który intensywnie czytałam w trakcie studiowania twórczego pisania na kulturoznawstwie. Jeśli marzy Wam się stworzenie własnej powieści to pozycja dla Was. W podręczniku znajdziecie informacje o tym, jak budować postać, przestrzeń oraz pisać świetne dialogi. Co więcej, wykonanie zamieszczonych ćwiczeń to świetna wprawka pisarska – zarówno dla tych początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. 

 

Sztuka pisania 

Kto nie lubi czytać  o tym, jak inni piszą? Ja uwielbiam! Myślę, że Sztukę Pisania można nazwać książką inspiracyjną. Tajniki swojego warsztatu zdradzają w niej między innymi: Ernest Hemingway, John Steinbeck, Kurt Vonnegut, czy Tennessee Williams. Książka podzielona jest na dekady, co czyni w niej nie tylko książkę motywującą do pisania, ale i przegląd literatury i jej tendencji w poszczególnych latach. 

 

Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu  

Pigułka wiedzy dla każdego, kto tworzy tekstu dla Internetu. Copywritera, blogera i nie tylko. Joanna Wrycza-Bekier omawia badania dotyczące eyetrackingu, a także przybliża takie pojęcia, jak tworzenie persony, tekst funkcjonalny, lead, teksty reklamowe, świetne e-maile, e-PR, a nawet perfekcyjne tweety. Niech Was nie zwiedzie to, że książka jest mała i cienka. To porządna dawka wiedzy, do której często będziecie wracać – i dobrze, bo zdecydowanie warto! 

Inne książki o pisaniu

Oczywiście te książki o pisaniu to zaledwie kropla w morzu przeczytanych pozycji, jednak od czegoś trzeba zacząć. Potraktujcie ten wpis, jako pierwszy odcinek wciągającego serialu, bo będzie się działo! 

Książkę kupisz TUTAJ.

 

2 Comments

 • Agnieszka Bury Posted 28 grudnia 2017 17:01

  To zdradzisz, czym są te rzeczowniki zombie? 🙂 P.S. Bardzo podoba mi się ten “pierwszy odcinek serialu” – już się nie mogę doczekać kolejnych. Martyna, to może kiedyś napisałbyś też coś o pisaniu transkrypcji do materiałów video, skoro masz w tym wprawę? Twój blog oczywiście ląduje w moim czytniku RSS.

  • Martyna Posted 30 grudnia 2017 12:53

   Zdradzę w następnych artykułach 🙂
   Bardzo ciesze się, że Ci się podoba. Już mam szkic artykułu o transkrypcji – pojawi się niedługo.

   Pozdrawiam 🙂

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *